Linergistka Marta Kot Pakulska trzymająca pudełko kartridży Kwadron PMU Optima
Kategorie:

„Higiena i bezpieczeństwo pracy w zawodzie linergistki”

Higiena i bezpieczeństwo pracy w zawodzie linergisty są bardzo ważne. Makijaż permanentny jest zabiegiem inwazyjnym. Przy użyciu sterylnych igieł pigment implantowany jest pod naskórek. W związku z tym linergistki zobowiązane są, by warunki zabiegu były sterylne. Co to oznacza? Zacznę od początku. Bardzo ważne jest przygotowanie stanowiska pracy, zabezpieczenie odzieży klientki oraz przygotowanie do pracy samej linergistki. 

Prawidłowo przygotowane stanowisko, czyli szafka zabiegowa oraz fotel, pokryte są podfoliowanym prześcieradłem. Niedopuszczalne są ręczniki wielokrotnego użytku, celulozowe przemakalne podkłady. Używając ręczników tradycyjnych po każdej klientce należy oddać je do sterylizacji. Zrezygnowałabym również z prześcieradeł frotte, którymi często zakryte są fotele zabiegowe. Wiem, że są powszechnie stosowane. Jeśli takie masz zastosuj na zagłówek folie stretch, która uchroni materiał przed skażeniem. Pamiętaj! Jeśli używasz pęsetę, musisz ją po każdej klientce umyć, zdezynfekować a następnie wysterylizować w autoklawie. Wszystkie czynności wykonujemy w rękawiczkach. Pracę na stanowisku uporządkują jednorazowe stomatologiczne tacki. Na nich ułożysz czyste waciki, patyczki oraz inne akcesoria. Pamiętaj! Owijaj folią wszystkie rzeczy, których będziesz używała podczas zabiegu. Do nich zaliczamy tryskawkę (w niej znajduje się chirurgiczne mydło do przemywania w trakcie zabiegu), rączka, w której zamieszczamy jednorazowe igły, kabel oraz panel zasilacza.

Bardzo lubię elastyczne jednorazowe bandaże, które świetnie dopełniają całości zabezpieczając wejście dla igły. Już wiesz, jak przygotować stanowisko, a co z nami i klientką? Linergistka powinna pracować w jednorazowym fartuchu, koniecznie z długim rękawem. Nos i usta zakrywa jednorazowa maseczka. Bliski kontakt z klientką powoduje, że pigment pryska również na naszą odzież. Powodują to włoski, szczególnie te gęste i grube. Dlatego zadbaj o to, by nie miały kontaktu z Twoją skórą. Pamiętaj, że kropeczki pigmentu mogą zawierać krew naszej klientki. Przygotowując się do zabiegu musisz mieć czyste, zdrowe, zdezynfekowane dłonie oraz krótkie paznokcie. Pamiętaj, by zdjąć biżuterię, bransoletki i zegarki. Włosy powinny być spięte, by nie przeszkadzały podczas pracy. Podsumowując Linergistka ma budzić zaufanie i wyglądać profesjonalnie. Odzież naszej klientki zabezpieczamy nieprzemakalną jednorazową serwetą oraz chronimy włosy zakrywając je jednorazowym czepkiem. Ja swoim klientom daję również jednorazowe maseczki. 

Na zakończenie dodam, ze wszystkie czynności od początku do końca wykonujemy w rękawiczkach. Nawet rysunek brwi czy delikatny makijaż po zabiegu! Nie stosujemy w tym przypadku pędzli. Dozwolone są tylko jednorazowe akcesoria typu gąbeczka, patyczek higieniczny, microaplikator. Ja makijaż wykonuje palcami w rękawiczkach. Szczegóły dopieszczam właśnie patyczkiem jednorazowym lub microaplikatorem. Pamiętaj! Pracuj tak, jak sama byś chciała być obsłużona. Wówczas każda Twoja klientka będzie zadowolona z zabiegu. Na zakończenie spryskaj wszystkie powierzchnie płynem do dezynfekcji oraz zdezynfekuj dłonie. 

Mam nadzieję, że wskazówki z artykułu stosujesz w codziennej pracy. Jeśli nie, to szybko wprowadź zmiany i wejdź na wyższy poziom. 

Autor: Marta Kot-Pakulska- kosmetolog, szkoleniowiec, linergistka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *